СТАН ВІДНОСИН УКРАЇНИ З НАТО

(інформаційна довідка)

 

І. Засади розвитку співробітництва України з НАТО.

Розвиток співробітництва України з НАТО, як один із важливих напрямів безпекової політики нашої держави, спрямований на досягнення провідних стандартів розвитку та обороноздатності, а також на взаємовигідну практичну взаємодію України з Альянсом у подоланні традиційних та нових викликів і загроз.

Основоположними документами у відносинах України з НАТО на сьогодні є Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору від 9 липня 1997 р. і Декларація про її доповнення від 21 серпня 2009 р.

В Законі України “Про засади внутрішньої і зовнішньої політики” від 1 липня 2010 р. зафіксовано намір України як позаблокової європейської держави продовжувати конструктивне партнерство з НАТО.

Співпраця України та НАТО регулюється 30 угодами.

Головним механізмом розвитку двостороннього діалогу є Комісія Україна–НАТО (КУН), створена в 1997 р. відповідно до положень Хартії про особливе партнерство.

Для розвитку практичного співробітництва в рамках КУН створено 5 спільних робочих груп України з НАТО з питань: воєнної реформи (під її егідою здійснюються додаткові окремі консультації експертів з питань реформування сектору безпеки та розвідки України, а також з питань співробітництва України з НАТО в сфері кібернетичного захисту); оборонно-технічного співробітництва; економічної безпеки; планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру; науки і захисту довкілля.

Ключовим практичним інструментом здійснення реформ за сприяння Альянсу є Річні національні програми співробітництва Україна–НАТО (РНП), які були запроваджені в 2009 р. згідно з рішенням засідання Північноатлантичної Ради НАТО на рівні міністрів закордонних справ 2-3 грудня 2008 р.

У рамках міжпарламентського діалогу постійна делегація ВРУ бере участь у заходах Парламентської Асамблеї НАТО, функціонує Міжпарламентська рада Україна–НАТО.

ІІ. Річна національна програма співробітництва Україна–НАТО на 2010 рік (РНП-2010).

Річна національна програма співробітництва Україна–НАТО на 2010 рік була затверджена 3 лютого 2010 р. План заходів щодо виконання РНП-2010 був схвалений Урядом України 14 червня 2010 р.

План заходів містить завдання на 2010 р. у таких сферах: політичні та економічні питання, оборонні та військові питання, ресурсні питання, питання безпеки  та правові питання. У реалізації Плану беруть участь центральні органи виконавчої влади, інші органи державної влади, а також неурядові організації.

ІІІ. Діяльність Комісії Україна–НАТО (КУН), двосторонні контакти.

25 лютого 2010 р. Заступник помічника Генерального секретаря НАТО з питань безпекового співробітництва та партнерства Р.Сіммонс взяв участь у церемонії інавгурації Президента України В.Ф.Януковича. У цей же день відбулася коротка зустріч Президента України з представником Альянсу.

16 березня 2010 р. відбулося засідання КУН за участю Заступника Міністра закордонних справ України К.П.Єлісєєва, присвячене сучасним зовнішньополітичним пріоритетам України.

8 квітня 2010 р. Україну відвідав Помічник (Заступник) Генерального секретаря НАТО з політичних питань та безпекової політики Д.Бренгельманн. Під час візиту було обговорено питання щодо розвитку політичного діалогу і практичної співпраці України з НАТО.

28 травня - 1 червня 2010 р. у рамках міжпарламентського діалогу Постійна делегація ВРУ в Парламентській асамблеї НАТО взяла участь у черговому засіданні ПА НАТО в Ризі.

10-11 червня 2010 р. у Брюсселі відбулось засідання Комісії Україна–НАТО на рівні міністрів оборони, під час якого обговорені питання розвитку співробітництва України з НАТО у сфері реформування сектору безпеки та оборони України.

24 червня 2010 р. відбулося засідання КУН за участю Заступника Міністра закордонних справ України К.П.Єлісєєва.

30 червня – 2 липня 2010 р. у м. Київ відбулось спільне засідання Міжпарламентської ради „Україна–НАТО” та підкомітету з питань партнерства НАТО Політичного комітету і підкомітету з питань енергетичної безпеки та безпеки довкілля Комітету з питань науки і технологій ПА НАТО.

 

ІV. Участь України в місіях НАТО.

Україна залишається єдиною країною-партнером, що бере участь в усіх основних поточних миротворчих місіях під проводом НАТО.

Українські миротворці входять до Міжнародних сил безпеки в Косово (КФОР); до Тренувальної місії НАТО в Іраку (ТМН-І); до Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (МССБ) у складі Групи з реконструкції афганської провінції Гор.

З 22 жовтня по 23 листопада 2009 р. у рамках участі України в антитерористичній операції НАТО “Активні зусилля” корвет ВМС ЗСУ “Тернопіль” здійснював моніторинг торговельного судноплавства визначеного району Середземного моря.

 

V.  Співробітництво України з НАТО в реформуванні сектору безпеки і оборони, військовій та військово-технічній сферах.

У квітні 2010 р. була проведена українсько-датська операція “Північний сокіл-2010” з перевезення літаком ВПС ЗСУ пального з авіабази ВПС США “Туле” на датську полярну станцію “Північ” на о. Гренландія.

В квітні 2010 р. представники Сухопутних військ ЗСУ взяли участь у міжнародному сертифікаційному навчанні Сил реагування НАТО „Золота маска – 2010” на території ФРН.

Продовжується реалізація спільного українсько-російського контракту з НАТО щодо перевезення вантажів 18 країн-членів Альянсу в рамках програми НАТО SALIS (“Проміжне рішення проблеми стратегічних авіаперевезень”).

Реалізуються програма Трастового фонду НАТО/ПЗМ з утилізації надлишкових запасів боєприпасів, легких озброєнь і стрілецької зброї та переносних зенітно-ракетних комплексів в Україні, а також програми НАТО щодо соціальної адаптації військовослужбовців, звільнених у запас, у т.ч. внаслідок реформування ЗСУ.

В травні 2010 р. підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством оборони України, Генеральним штабом Збройних Сил Турецької Республіки та Штабом Верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО в Європі стосовно обміну даними про повітряну обстановку. Співпраця в цій сфері вже здійснюється з Угорською Республікою на підставі аналогічного Меморандуму, підписаного в 2008 р.

25-26 травня 2010 р. відбувся візит в Україну Помічника (Заступника) Генерального секретаря НАТО з оборонної політики та планування І.Шедіви, який взяв участь у 8-му засіданні Спільної робочої групи Україна–НАТО високого рівня з питань воєнної реформи, під час якого були обговорені актуальні питання співробітництва з НАТО в галузі реформування сектору оборони і безпеки України.

27 травня 2010 р. в Києві відбулося 12-те засідання Спільної робочої групи Україна–НАТО з питань оборонно-технічного співробітництва, в ході якого обговорено актуальні питання оборонно-технічного співробітництва України з НАТО.

1 липня 2010 р. розпочалася участь взводу РХБ захисту з відділенням дозиметричного та хімічного контролю ЗСУ в 15-й ротації Сил реагування НАТО (триватиме до 31 грудня 2010 р.).

 

VІ. Співробітництво в подоланні загроз невоєнного характеру.

11-12 лютого 2010 р. відбулося перше, а 1-2 липня 2010 р. – друге засідання Робочої підгрупи Україна–НАТО з питань кібернетичного захисту, в рамках якої Україна отримує експертну допомогу НАТО в питаннях підготовки національної стратегії протидії кібернетичним загрозам, розвитку інфраструктури кібернетичного захисту та системи реагування на кіберзагрози в Україні.

Продовжується співпраця в сферах боротьби з відмиванням “брудних” коштів, контрабандою наркотиків, зброї та незаконним переміщенням людей.

 

VІІ. Співробітництво в сферах науки та захисту довкілля.

Ключовими проектами України з НАТО в сфері науки та захисту довкілля на даному етапі є: освоєння гранту НАТО для створення Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі “УРАН”; реалізація проекту “Моніторинг та передбачення ризиків паводків річки Прип'ять, яка протікає територією Республіки Білорусь та України через Чорнобильську виключну зону”; проект з розробки і створення генератора рентгенівського випромінювання на основі зворотного комптонівського розсіювання в Національному науковому центрі “Харківський фізико-технічний інститут” НАН України. Україна залишається другою після РФ серед країн-партнерів за кількістю проектів, що реалізуються в рамках участі в програмі НАТО „Наука заради миру та безпеки”.

2 липня 2010 року в Києві відбулося 10-те засідання Спільної робочої групи Україна–НАТО зі співробітництва з питань науки та довкілля.

 

 

Вересень 2010 року                                                                                                МЗС України