22 вересня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, який був розроблений Кабінетом Міністрів України на виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України. Документ набирає чинності 25 грудня 2011 року.

З текстом можна ознайомитись на веб-сторінці „Законодавство України” за адресою: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=3773-17.

Законом визначається правовий статус іноземців та осіб без громадянства, удосконалюється процедура їх в’їзду в Україну та виїзду з України, врегульовуються питання транзитного проїзду цих осіб через її територію.

Він також містить положення, які визначають підстави для відмови в оформленні віз чи їх скасуванні, підстави для заборони в’їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну тощо.

Документом пропонується розширити перелік підстав для перебування на території України. Відтепер у порядку, встановленому Законом, посвідку на тимчасове проживання можуть отримати іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну:

1) для провадження культурної, наукової, освітньої діяльності на підставах і в порядку, встановлених міжнародними договорами України або спеціальними програмами;

2) з метою участі у міжнародних та регіональних волонтерських програмах чи участі у діяльності волонтерських організацій, зареєстрованих в Україні в установленому порядку;

3) для роботи кореспондентом або представником іноземних засобів масової інформації;

4) з метою возз’єднання сім’ї з громадянами України або іноземцями чи особами без громадянства, які отримали посвідку та тимчасове проживання в Україні.

Вперше на рівні Закону закріплено спрощену процедуру реєстрації іноземців та осіб без громадянства в пунктах пропуску через державний кордон.

Також пропонується запровадити процедуру добровільного повернення іноземців та осіб без громадянства, на яких поширювалась дія Закону України „Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту”, а також іноземців та осіб без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов’язок виїзду з України.

Окрім цього, визначаються підстави та порядок примусового повернення іноземців та осіб без громадянства за рішенням уповноважених органів, а також примусового видворення – за рішенням суду.

Кабінетом Міністрів України та органами виконавчої влади будуть розроблені нові нормативно-правові акти з метою їх приведення у відповідність із цим Законом. Зокрема, втратять чинність Правила в’їзду іноземців та осіб без громадянства, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.1995 р. № 1074 (зі змінами).