АКТУАЛЬНИЙ СТАН ВІДНОСИН УКРАЇНИ З НАТО

 

І. Засади розвитку співробітництва України з НАТО.

Розвиток співробітництва України з НАТО як один із напрямів безпекової політики нашої держави спрямований на досягнення високих стандартів країн-членів Альянсу, взаємовигідну практичну взаємодію України з Альянсом у подоланні традиційних та нових викликів і загроз, а також на забезпечення належного місця і впливу України в міжнародній безпековій системі.

Основоположними документами у відносинах України з НАТО на сьогодні є Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору від 9 липня 1997 р. і Декларація про її доповнення від 21 серпня 2009 р. Співпраця в практичних сферах регулюється 30 угодами між Україною та НАТО.

Головним механізмом розвитку двостороннього діалогу є Комісія Україна–НАТО (КУН), створена в 1997 р. відповідно до положень Хартії про особливе партнерство. Для розвитку практичного співробітництва  в рамках КУН створено 5 спільних робочих груп України з НАТО з питань: воєнної реформи (під її егідою здійснюються додаткові окремі консультації експертів з питань реформування сектору безпеки та розвідки України, а також з питань співробітництва України з НАТО в сфері кібернетичного захисту); оборонно-технічного співробітництва; економічної безпеки; планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру; науки і захисту довкілля.

Ключовим практичним інструментом здійснення реформ за сприяння Альянсу є Річні національні програми (РНП), запроваджені в 2009 р. згідно з рішенням засідання Північноатлантичної Ради НАТО на рівні міністрів закордонних справ 2-3 грудня 2008 р.

У рамках міжпарламентського діалогу постійна делегація ВРУ бере участь у заходах Парламентської Асамблеї НАТО, функціонує Міжпарламентська рада Україна–НАТО.

 

ІІ. Пріоритети та завдання України в співпраці з НАТО на сучасному етапі.

Україна налаштована на збереження динаміки політичного діалогу та практичної співпраці з НАТО на основі “партнерської формули співробітництва”. Україна продовжуватиме реформи в рамках реалізації РНП і зацікавлена в продовженні отримання експертної та ресурсної допомоги Альянсу. Виконуючи досягнуті з НАТО домовленості, реалізовуючи чинні програми та проекти, Україна утримуватиметься від нових зобов’язань, які не спроможна виконати. Подальші відносини з НАТО розвиватимуться настільки, наскільки це відповідатиме національним інтересам України та інтересам європейської безпеки.

Головними завданнями на євроатлантичному напрямі в 2010 р. є забезпечення провідної ролі КУН у діалозі України з НАТО; імплементація РНП-2010 та підготовка РНП-2011; реалізація проектів практичного співробітництва; забезпечення відкритості діалогу України з НАТО.

 

ІІІ. Внутрішньодержавна діяльність України в контексті євроатлантичного співробітництва.

1.                       Реалізація РНП-2010.

3 лютого 2010 р. Указом Президента № 92/2010 затверджено РНП-2010. 30 березня 2010р. МЗС подало на затвердження до КМУ План заходів з виконання РНП-2010, який містить завдання на 2010 р. у таких сферах: політичні та економічні питання, питання оборони і військові питання, ресурсні питання, питання безпеки інформації та правові питання. До реалізації Плану планується залучити центральні органи виконавчої та інші органи державної влади (39 установ), НУО. Проект Плану схвалений на засіданні Урядового комітету з питань економічної політики 28 травня 2010 р. Очікується його затвердження Урядом.

2. Удосконалення внутрішньодержавної системи координації співробітництва з НАТО.

12 травня 2010 р. після завершення процедури міжвідомчого погодження МЗС внесло на розгляд Президенту України проект Указу ”Про питання Національної системи координації співробітництва України з Організацією Північноатлантичного договору”. Документ спрямований на забезпечення ефективної взаємодії міністерств і відомств України в реалізації Річних національних програм та в розвитку практичного співробітництва з НАТО.

3. Інформаційно-роз’яснювальна робота.

Інформаційно-роз’яснювальна робота cпрямовується, насамперед, на формування суспільної підтримки державної політики у сфері євроатлантичного співробітництва, забезпечення прозорості та відкритості діалогу України з НАТО, а також роз'яснення переваг практичної взаємодії України з Альянсом. Ці завдання реалізуються в рамках відповідної Державної цільової програми на 2008-2011 роки, а також Річних національних програм. Основними виконавцями заходів з інформаційно-роз’яснювальної роботи є Держкомтелерадіо, МЗС і МО із активним залученням українських неурядових організацій, а також Центру інформації і документації НАТО в Україні.

 

ІV. Політичний діалог України з НАТО.

1. Діяльність КУН, двосторонні контакти.

25 лютого 2010 р. Заступник помічника Генерального секретаря НАТО з питань безпекового співробітництва та партнерства Р.Сіммонс взяв участь у церемонії інавгурації Президента України В.Ф.Януковича. У цей же день відбулася коротка зустріч Президента України з представником Альянсу.

16 березня 2010 р. відбулося перше засідання КУН за участю Заступника Міністра закордонних справ України К.П.Єлісєєва, присвячене сучасним зовнішньополітичним пріоритетам України. НАТО сприйняла партнерську формулу співробітництва, яка виключає  форсування будь-яких остаточних рішень, у т.ч. щодо членства України в Альянсі.

8 квітня 2010 р. Україну відвідав Помічник (Заступник) Генерального секретаря НАТО з політичних питань та безпекової політики Д.Бренгельманн. Під час візиту було обговорено розвиток політичного діалогу і практичної співпраці України з НАТО.

28 травня - 1 червня 2010 р. у рамках розвитку міжпарламентського діалогу Постійна делегація ВРУ в Парламентській асамблеї НАТО взяла участь у черговому засіданні ПА НАТО в Ризі.

10-11 червня 2010 р. у Брюсселі відбулось засідання Комісії Україна–НАТО на рівні міністрів оборони, під час якого обговорені питання розвитку співробітництва України з НАТО у сфері реформування сектору безпеки та оборони України.

2. Внесок України в розробку нової Стратегічної концепції НАТО.

Україна активно долучилася до розпочатого в 2009 р. процесу обговорення нової Стратегічної концепції НАТО. 3 грудня 2009 р. у рамках перебування в Брюсселі для участі в засіданні КУН Міністр закордонних справ України передав українські пропозиції щодо Концепції Генеральному секретарю НАТО. 14 січня 2010 р. Заступник Міністра закордонних справ України К.П.Єлісєєв взяв участь у семінарі з питань підготовки концепції у м.Осло, Норвегія, де також провів зустріч із членами експертної Групи з розробки концепції. Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко обговорив підготовку концепції з Головою Групи М.Олбрайт у рамках Брюссельського форуму 27 березня 2010 р.

 

V. Практичне співробітництво України з НАТО.

1. Участь України в місіях НАТО.

Україна залишається єдиною країною-партнером, що бере участь в усіх основних поточних миротворчих місіях під проводом НАТО. Українські миротворці входять до Міжнародних сил безпеки в Косово (КФОР); до Тренувальної місії НАТО в Іраку (ТМН-І); до Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (МССБ) у складі Групи з реконструкції афганської провінції Гор (у травні до Афганістану було направлено додатково 4 українських представників).

У лютому 2010 р. розпочалося тимчасове застосування підписаної 2 квітня 2009 р. Угоди (в формі обміну листами) між Кабінетом Міністрів України та Організацією Північноатлантичного договору стосовно транзитного перевезення територією України вантажів для забезпечення операції Міжнародних сил сприяння безпеці на території Ісламської Республіки Афганістан. Угода створила правові засади для комерційного транзиту територією України невійськових вантажів для потреб МССБ.

З 22 жовтня по 23 листопада 2009 р. у рамках участі України в антитерористичній операції НАТО “Активні зусилля” корвет ВМС ЗСУ “Тернопіль” здійснював моніторинг торговельного судноплавства визначеного району Середземного моря.

2.  Співробітництво в реформуванні сектору безпеки і оборони, військовій та військово-технічній сферах.

У квітні 2010 р. проведена українсько-датська операція “Північний сокіл-2010” з перевезення літаком ВПС ЗСУ пального з авіабази ВПС США “Туле” на датську полярну станцію “Північ” на о.Гренландія. В рамках операції також здійснено практичну частину самооцінки НАТО 2-го рівня українського літака та двох екіпажів, яка підтвердила їх готовність до участі в миротворчих операціях під проводом ООН і НАТО.

В квітні 2010 р. представники Сухопутних військ ЗСУ взяли участь у міжнародному сертифікаційному навчанні Сил реагування НАТО „Золота маска – 2010” на території ФРН. Зазначений захід відбувся в рамках підготовки взводу РХБ захисту з відділенням дозиметричного та хімічного контролю ЗСУ до участі в 15-й ротації Сил реагування НАТО (липень – грудень 2010 р.).

26-29 квітня 2010 р. відбувся візит в Україну делегації експертів з питань планування Міжнародного секретаріату НАТО для узгодження звіту про виконання Україною Цілей партнерства на 2008-2009 рр. і проекту Цілей партнерства на 2010р. Документ реалізується в рамках «Процесу планування та оцінки сил» (ППОС/PARP) і стосується оборонного планування і досягнення взаємосумісності ЗСУ зі збройними силами країн-членів НАТО. 31 травня 2010 р. на засіданні Комітету НАТО з питань політики та партнерства з Україною виконання Україною Цілей партнерства на 2008-2009 рр. оцінено позитивно та схвалено пакет Цілей партнерства на 2010 р.

Продовжується реалізація спільного українсько-російського контракту з НАТО щодо перевезення вантажів 18 країн-членів Альянсу в рамках програми НАТО SALIS (“Проміжне рішення проблеми стратегічних авіаперевезень”).

Реалізуються програма Трастового фонду НАТО/ПЗМ з утилізації надлишкових запасів боєприпасів, легких озброєнь та стрілецької зброї та переносних зенітно-ракетних комплексів в Україні, а також програми НАТО щодо соціальної адаптації військовослужбовців, звільнених у запас, у т.ч. внаслідок реформування ЗСУ.

В травні 2010 р. підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством оборони України, Генеральним штабом Збройних Сил Турецької Республіки та Штабом Верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО в Європі стосовно обміну даними про повітряну обстановку (між командним пунктом повітряного командування “Південь” ПС ЗС України і Центром управління та оповіщення ВПС Туреччини в м. Ерзурум). Співпраця в цій сфері вже здійснюється з Угорською Республікою на підставі підписаного в 2008 р. аналогічного Меморандуму (обмін даними відбувається між командним пунктом повітряного командування "Захід" (м. Львів, Україна) та центром управління та оповіщення (м. Веспрем, Угорщина).

25-26 травня 2010 р. відбувся візит в Україну Помічника (Заступника) Генерального секретаря НАТО з оборонної політики та планування І.Шедіви, в рамках якого проведено 8-ме засідання Спільної робочої групи Україна–НАТО високого рівня з питань воєнної реформи та обговорено актуальні питання співробітництва з НАТО в галузі реформування сектору оборони і безпеки України.

27 травня 2010 р. в Києві відбулося 12-те засідання Спільної робочої групи Україна–НАТО з питань оборонно-технічного співробітництва, в ході якого обговорено актуальні питання оборонно-технічного співробітництва України з НАТО.

3. Співробітництво в подоланні загроз невоєнного характеру.

В лютому 2010 р. відбулося перше засідання Робочої підгрупи Україна–НАТО з питань кібернетичного захисту, в рамках якої Україна отримуватиме експертну допомогу НАТО в питаннях підготовки національної стратегії протидії кібернетичним загрозам, розвитку інфраструктури кібернетичного захисту та системи реагування на кіберзагрози в Україні.

На початку 2010 р. у відповідь на звернення України НАТО висловила готовність сприяти попередженню надзвичайної ситуації техногенного характеру на території Калузького промвузла (Івано-Франківська область).

Продовжується співпраця в сферах боротьби з відмиванням “брудних” коштів, контрабандою наркотиків, зброї та незаконним переміщенням людей.

4. Співробітництво в сферах науки та захисту довкілля.

Ключовими проектами України з НАТО в сфері науки та захисту довкілля на даному етапі є: проект “Очищення авіабази в м.Прилуки”; освоєння гранту НАТО для Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі “УРАН”; реалізація проекту “Моніторинг та передбачення ризиків паводків річки Прип'ять, яка протікає територією Республіки Білорусь та України через Чорнобильську виключну зону”; проект з розробки і створення унікального генератора рентгенівського випромінювання на основі зворотного комптонівського розсіювання в Національному науковому центрі “Харківський фізико-технічний інститут” НАН України. Україна залишається другою після РФ серед країн-партнерів за кількістю проектів, що реалізуються в рамках участі в програмі НАТО „Наука заради миру та безпеки”.